Inteligentní automaty

Hlavní stránka »  Inteligentní automaty

Kořeny systému inteligentních nápojových a prodejních automatů vycházejí z aktivit Ústavu výpočetní techniky MU a společnosti PETROV Group s.r.o. inspirovaných snahou umožnit uživatelům nápojových a prodejních automatů co nejvíce služeb platit bezhotovostně – kartou, kterou používají ke vstupu do zaměstnání, nebo studentskými kartami které vlasní všichni studenti VŠ. Snaha zavést bezhotovostní systém plateb pro nápojové a prodejní automaty a prodejní automaty má tři důvody:

  • za prvé: platba je pro uživatele pohodlnější
  • za druhé: uživatelé mají tendenci službu více využívat
  • za třetí: manipulace s hotovostí je pro provozovatele problematická a drahá.

Další výhodou je on-line propojení nápojového nebo prodejního automatu s centrálou firmy, takže provozovatel má okamžitý přehled o prodejích z jednotlivých automatů a to i za hotovost a dále o případných závadách na všech nápojových nebo prodejních automatech, které jsou na systém inteligentních nápojových a prodejních automatů napojeny.

Systém je možné dále doplnit o tzv. bankovník,který přijímá bankovky, ve kterém si mohou držitelé karet na svůj účet vkládat hotovost.

Nástavbou na bezhotovostní systém plateb je telemetrie – systém, který nám provozovatelům poskytuje informace o stavu zásob v automatech a podle těchto informací lze plánovat logistiku obsluhy nápojových a prodejních automatů.
V konečném důsledku přináší systém úsporu nákladů a navýšení prodejů o platby provedené bezhotovostně.

Telemetrie má navíc i výzkumný rozměr, některé skutečnosti se nedají sledovat samy o sobě,ale pouze vydedukovat z kombinace různých faktorů a změn v chování automatu, jako napčíklad struktura nakupujících v jednotlivých automatech, časy, kdy jsou automaty nejvíce vytížené, informace o skladbě nápojů atd.. Dlouhodobým sledováním tak lze získat zkušenosti aplikovatelné např. na vzdálené sledování dalších systémů či celých budov.
Z těchto informací lze posléze vycházet v optimalizaci časů návštěv automatů, změně a přizpůsobení sortimentu v konkrétním automatu, možnost poskytování věrnostních programů nebo například zaměstnancům ve zkušební době omezit možnost bezhotovostních nákupů.

Příznivé zkušenosti, zájem uživatelů – klientů nápojových a prodejních automatů, kdy prodeje z automatů vzrostly v závislosti na umístění nápojových a prodejních automatů o 20 – 30% za platby uskutečněné prostřednictvím tohoto systému, i potenciál nápojových a prodejních automatů, které nejsou systémem zatím vybaveny tvoří dobré východisko pro další expanzi. Provozovatelům nápojových a prodejních automatů tak vzniká v daném místě nezanedbatelná konkurenční výhoda.

Systém lze aplikovat na jakýkoliv automat s protokolem MDB, vyžaduje jednoduchou montáž čtečky čipových karet do automatu a připojení k sinternetové síti. Toto připojení je většinou řešeno připojením k firemní síti poskytovatele umístění.

Galerie fotografií

Bezkontaktní čtečka pro zabudování do nápojových a prodejních automatů

Soubory:

Systém bezhotovostních plateb pro automaty

Systém bezhotovostních plateb pro automaty